Madeira
To je spíš o principu, než o částce. Když po mně někdo chce platit už i za procházku lesem, tak poletim někam, kde za dojnou krávu nebudu. Osobně jsem asi v životě vstupný neplatil, takže to jde.
A ty řeči o údržbě...co v tom lese asi tak udržujou? :-) Na těch pár cedulek mají z turismu víc než dost...
To je zase akorát malá domů, může se zaměstnat pár nezaměstnatelných kamarádů, a zbytek peněz zmizí.
10% ceny za ubytování pochopím spíš, tam jsou náklady, máš možnost volby, a hlídá to trh (ač blbě).
Já s tímto postem celkem souhlasím, ale mám dotaz. Ty jsi fakt nikdy neplatil vstupné na nějakou přírodní atrakci či stezku např. procházku k vodopádu? Nebo snad ani vstupné do NP? Pokud ne, tak jsi navštívil přírodu jen v málo zemích světa a spíš jen v těch nejbohatších (nebo těch s minimem turistů), kde vstupné není tak běžné. Nebo se vstupnému snažíš vždy vyhnout nějakým postranním neoficiálním vchodem či v noci?
Ať konečně otevřou levádu Calderao Inferno (a další) a pak se můžeme začít bavit o nějakých poplatcích...
nucene premisteny brumak napsal(a):To je spíš o principu, než o částce. Když po mně někdo chce platit už i za procházku lesem, tak poletim někam, kde za dojnou krávu nebudu. Osobně jsem asi v životě vstupný neplatil, takže to jde.
A ty řeči o údržbě...co v tom lese asi tak udržujou? :-) Na těch pár cedulek mají z turismu víc než dost...
To je zase akorát malá domů, může se zaměstnat pár nezaměstnatelných kamarádů, a zbytek peněz zmizí.
10% ceny za ubytování pochopím spíš, tam jsou náklady, máš možnost volby, a hlídá to trh (ač blbě).
Zrovna na Madeiře udržovat levádu je dost nákladné. Nejde o cestu v lese ani cedulky, ale o tuny betonu, zábradlí, ocelových lanek v těžce přístupném terénu pro techniku.
Prvně si zjisti nějaké informace o tom, jaké cesty na Madeiře jsou, než něco takového budeš tvrdit.
Jak zmínil Libor, zřejmě jsi toho moc v cizině nenavštívil.
Jenom malá technická. Levády a tedy i tuny betonu snad byly využívány jako zavlažovací systémy. Nebo dnes je tomu už jinak a slouží pouze jako turistická atrakce?
Velkou většinu z nich jsem navštívil, ať šlo o kratší nebo delší úseky a úplně bez peněz, pár euro po novému asi nikomu žíly netrhá, ale jde o princip a tak jako všude jinde ve světě se jedná o zdražování a postupné utahování šroubů.
Sultan Mahagon bin Bordo napsal(a):Jak zmínil Libor, zřejmě jsi toho moc v cizině nenavštívil.
Pobavilo:-)
MIGUELAS napsal(a):Jenom malá technická. Levády a tedy i tuny betonu snad byly využívány jako zavlažovací systémy. Nebo dnes je tomu už jinak a slouží pouze jako turistická atrakce?
Velkou většinu z nich jsem navštívil, ať šlo o kratší nebo delší úseky a úplně bez peněz, pár euro po novému asi nikomu žíly netrhá, ale jde o princip a tak jako všude jinde ve světě se jedná o zdražování a postupné utahování šroubů.
Jsi po Madeiře nachodil většinu z 4000 km?
Samozřejmě, že to bylo vybudováno a slouží, jako zavlažování. Jenže tím, že tam chodí turisti, tak to napomáhá k rychlejšímu ničení stavu levád.
Libor_S napsal(a):Já s tímto postem celkem souhlasím, ale mám dotaz. Ty jsi fakt nikdy neplatil vstupné na nějakou přírodní atrakci či stezku např. procházku k vodopádu? Nebo snad ani vstupné do NP? Pokud ne, tak jsi navštívil přírodu jen v málo zemích světa a spíš jen v těch nejbohatších (nebo těch s minimem turistů), kde vstupné není tak běžné. Nebo se vstupnému snažíš vždy vyhnout nějakým postranním neoficiálním vchodem či v noci?
Přesně tak. Buď si najdu jinou cestu, nebo to oželim. Ale co se týká "přírody", tam je v drtivý většině možný to někudy obejít, když je člověk kreativní.
Konkrétně na vstupný k různejm "vodopádům" jsem už docela alergickej. "Je tady čůrek vody ze skály, oholíme všechny, co jdou kolem". Zatímco pořádný vodopády vidíš gratis, protože to oplotit moc nejde :-)
Jasně všechno je malá domů, všichni jsou podmazaní, kamaradenschaft a všechno se rozkrade… to socialistické uvažování už je asi nesmazatelně zaryto :))
pokud to jen trochu pomůže v tom, že budou častěji uklízet ten nebetyčný bordel, jaký tam za sebou turisti nechávají, a nebude každý roh obsraný, tak to stojí za to.
Sultan Mahagon bin Bordo napsal(a):[
Zrovna na Madeiře udržovat levádu je dost nákladné. Nejde o cestu v lese ani cedulky, ale o tuny betonu, zábradlí, ocelových lanek v těžce přístupném terénu pro techniku.
Prvně si zjisti nějaké informace o tom, jaké cesty na Madeiře jsou, než něco takového budeš tvrdit.
Jak zmínil Libor, zřejmě jsi toho moc v cizině nenavštívil.
To je dojemný. Když nám zaplatíte 3 eura, budeme vám do lesa lít tuny betonu. Tuhle filozofii máš odkud, pracuješ ve státní správě?
Ty levady tam jsou staletí, a kde je beton, tak je tam kvůli vodě, ne kvůli turistům. Jestli potřebuješ cestou zábradlí a lanka, nevidím důvod, proč by se ti na ně měli skládat všichni.
Na ty osobní invektivy reagovat nebudu, to je zbytečný.
Za vstup do lesa 3 eura, za přečtení cestopisu párek v rohlíku... ještě něco bys účtoval?
@Brumak
Dojemné je především, že jsou pro tebe 3euro příliš. Je to tvůj názor a více se k tomu vyjadřovat nebudu. Jak ušetřit tisíce na madeiře se lidé dočtou v mém cestopisu.
Alespoň si nezakládám druhé účty na prosby o booking promo. Profil Fronhof ti je jistě známý
Státní správa ostrova se rozhodla a nezměníme to. Jestli to člověk chce obcházet či ne je jen a pouze na něm. Samozřejmě z těchto důvodů se může i na celou Madeiru vykašlat. Není potřeba to více řešit.
michalvonprag napsal(a):Ať konečně otevřou levádu Calderao Inferno (a další) a pak se můžeme začít bavit o nějakých poplatcích...
Inferno je este stale oficialne zatvorene? Boli sme cez Velku Noc, a za paskou je vsetko ok, okrem chybajuceho zabradlia na cca 6 metrovom useku je vsetko v pohode. A dokopy sme na tom useku stretli asi 10 ludi. Takze uplne super. Inak tiez sa mi to spoplatnenie nepaci. Proste vzdy, a vsade podojit turistov je celosvetovy pristup. Na Madeiru sa este urcite vratime, a pojdeme tam, kde sa platit nebude.
asi to nie uplne patri do tohto topicu, ale ak by chcel clovek pobehat Madeiru "celu", tak ktore miesto ako ubytko na 7 noci bude najidealnejsie? Okolie Funchalu, ci skor nieco viac na zapad popri VE3, napr. Ponta do Sol alebo Ribeira Brava? Auto bude cely cas k dispozicii.
S autem je rozhodně lepší se ubytovat někde v okolí Ribeira Brava. Dostaneš se pak relativně rychle kamkoliv. My jsme třeba bydleli celou dobu v Arco de Calheta.
Diky, tiez tak uvazujem, z toho okolia Ribeiry by to malo byt vsade (vychod zapad sever), tak do 45minut, co je pohode, ze aj ked sa clovek rozhodne az rano kam realne ten den pojde, ma to vsade rovnako daleko.
Kilecko napsal(a):asi to nie uplne patri do tohto topicu, ale ak by chcel clovek pobehat Madeiru "celu", tak ktore miesto ako ubytko na 7 noci bude najidealnejsie? Okolie Funchalu, ci skor nieco viac na zapad popri VE3, napr. Ponta do Sol alebo Ribeira Brava? Auto bude cely cas k dispozicii.
My jsme si týden na Madeiře rozdělili mezi 2 ubytování, jedno v Machico a druhé Ponta do Sol, z každého jsme objížděli jednu půlku ostrova. Funchalu jsem se záměrně úplně vyhnula. Díky autu jsme měli dost levná ubytování, vždycky někde bokem, ale velké pohodlné dobře zařízené apartmány (nejezdíme do hotelů, vaříme si sami). Kdybych si měla vybrat jen jedno místo na celý týden, tak asi taky spíš to Ponta do Sol/Ribeira Brava.
Aj to je moznost, rozdelit ten pobyt na 4/3 noci a jednu cast byt viac na zapade a jednu viac na vychode. Ale boli sme 11/2024 na 6 noci na Azoroch na Sao Miguel (ktory je len o nieco malo mensi ako Madeira) a mali sme len jedno ubytko (samostatny priestranny bungalov) na cely cas a vyhovovalo nam to. Tak by sme to asi dali rovnako aj tu, ak nepridem na nejaky dovod, ktory by stal za to stahovat sa v polovici tripu
Čas, který ušetříš na kratších dojezdech při dvou lokacích ubytování, tak ztratíš na dni "přestěhování"
Asi jak kdo. Já tedy žádný extra den "přestěhování" obvykle neztrácím. Prostě jen ráno nandám do auta těch pár věcí, udělám si svůj celodenní výlet a večer přijedu do nového ubytování. Na některých dovolených dokonce spíme každý den na jiném místě a samozřejmě neztrácíme kvůli tomu každý den jen pro přestěhování.
Akoze ano, vela krat to tak mame aj my, ak sa vela cestuje, tak je ideal mat viac ubytiek, kludne aj kazdy den ine (napr Toskansko sme tak dali, 5 noci a kazda inde, aj Normandia 8 noci vzdy inde). Ale ak ide o mensi ostrov ako Madeira a vies byt za "pol hodinu" vsade, tak sa da podla mna aj z jedneho miesta fungovat efektivne. A pri zmene ubytka nejde len o stahovanie ako take (aj ked to je tiez proces), ale aj o to, ze na jednom mieste uz poznas okolie, restiky obchody benzinky atd. co tiez setri cas. Ale vravim, preto som sem pisal, ci je to vhodne aj na Madeiru, alebo nie, mozno existuje realne dovod, preco je to lepsie si to rozdelit na dve miesta, len o nom zatial neviem :)